Loading...

Yangın Kapısı Sistemleri

Yangın kapısı sistemleri olası yangın durumlarında, yangın kaçış bölgelerini yangının tesirinden korumak ve daha hızlı tahliye yapılmasına olanak sağlamak amacı ile kullanılan özel kapılardır. Opsiyonel olarak seçilebilen panik bar olanakları ile panik anında kapının hızlıca açılması amaçlanmaktadır. Bunun yanısıra camlı yangın kapısı sistemleri, gözetleme pencereleri ile yangının bölgesinin kontrolü veya kaçışın kontrolü sağlanmaktadır.

Kapıların kendisini kapatmasını sağlayacak olan yaylı menteşe özelliğinin yanında opsiyonel olarak kullanılabilen hidrolik kapatıcı ile daha yoğun kullanım sağlanabilmektedir. Günümüz projelerinde yangın kapısı, yangın dayanımlı kapı, otopark metal kapıları, metal kapı, sac kapı,menfezli kapı, trafo kapısı, yangın kaçış kapısı gibi isimler ile bilinen yangın kapısı sistemleri ; giriş kontrol sistemleri ile entegre olabilmekte ve hidrolik kapatıcılar ile tamamlanabilmektedir.

Kullanım açısından acil çıkış kapıları adı da verilen Yangın kapısı sistemleri; yangın esnasından çıkış için kullanılabilecek bir kapı sistemi olmakla beraber, bunun yanı sıra yangın zamanları haricinde diğer tüm acil durumlar sırasında da kişilerin mal ve can güvenliğini korunması amacıyla da kullanabilecek kapı sistemlerini ifade etmektedir.

Yangın kaçış kapıları, imalatında belirli teknik özellikler baz alınarak üretilmektedir. Bu teknik özelliklere teknik ölçüler de dahil olması ile, müşterilerin istekleri doğrultusunda da kapıların tek yön veya çift yön olacak şekilde tasarlanabilmesi de sağlanabilmektedir. Diğer yandan ‘’acil durum çıkış kapıları’’ sunduğu acil durumlar çıkış önlemleri sayesinde, acil durum esnasında zamandan tasarruf edilmesini sağlar ve bu şekilde insanların binadan uzaklaşabilmesi fırsatı da artmış olur. Bazı acil kaçış ve yangın kaçış kapıları ise elektrik kesintileri halinde bile çalışabilecek bir işleve sahiptir. Bunun da imalatı gerçekleştirilirken acil kaçış ve yangın kapılarının ön taraflarında bulunan bir uyarıcı tabela vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bu uyarıcı tabelalar ise hem karanlıkta bile çıplak gözle görülebilme özelliğine sahip olup , oluşabilecek elektrik kesintileri durumlarında karanlık olabilecek ortam ve koşullarda kişilerin hızlı bir şekilde tasfiye edilmesini sağlar.

Altun Kapı

Altun Kapı

Altun Kapı

Altun Kapı